The Progressive Post

Polski Sejm przestaje być krzywym zwie

Teraz na skonsolidowaną lewicę zagłosowało 2,3 mln osób, czyli ponad 12% wyborców, co to z nadwyżką wystarczyło.

Professor of political science at the University of Wroclaw, Visiting researcher at the Université libre de Bruxelles, Member of the Polish State Committee for Science and Titles in Science
18/10/2019

Polacy uwierzyli politykom, że tegoroczne wybory parlamentarne są najważniejsze od 1989 roku. Podobnie jak trzy dekady temu, ponad 60% wyborców oddało swój głos, co w warunkach polskich jest frekwencją rekordową. Politycy Prawa i Sprawiedliwości umocnili swoją demokratyczną legitymizację, ale komfort rządzenia utrudni im niemal 50-osobowa lewicowa drużyna.

Dzięki powrotowi lewicy do Sejmu pierwsza izba polskiego parlamentu przestanie być krzywym zwierciadłem społeczeństwa. Cztery lata temu na lewicowe formacje zagłosowało łącznie niemal 1,7 mln osób, a mimo to nie miały swojej parlamentarnej reprezentacji. Teraz na skonsolidowaną lewicę zagłosowało 2,3 mln osób, czyli ponad 12% wyborców, co to z nadwyżką wystarczyło, by niespotykana w Europie sytuacja parlamentu bez lewicy odeszła do przeszłości. Tym razem próg reprezentacji przekroczyły zresztą wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze, co spowodowało, że w ławach poselskich zasiądzie także 11 posłów nacjonalistycznej Konfederacji. W rezultacie premia dla zwycięskiej partii wynikająca z polskiej ordynacji wyborczej (formuła d’Hondta i 5-procentowy próg wyborczy), nie jest tak wysoka jak cztery lata temu, kiedy pod progiem znalazły się zarówno partie lewicowe, jak i narodowcy. Wtedy to właśnie głosy oddane na te dwie przeciwstawne sobie politycznie siły przyczyniły się do tego, że PiS przy poparciu niespełna 38% wyborców uzyskało w parlamencie większość absolutną.

Przy dużej mobilizacji wyborczej, kiedy do urn idzie o ponad 10% więcej wyborców niż w poprzedniej elekcji, warto przyjrzeć się, na kogo oni zagłosowali. Lewica może odczuwać satysfakcję, bo – jak wynika z badań exit i late poll Ipsos – udało jej się przekonać do siebie ponad 20% tych, którzy w 2015 roku nie głosowało w ogóle. Kolejny powód do zadowolenia, to przyciągnięcie do siebie wyborców liberalnych, którzy cztery lata temu zagłosowali na Nowoczesną. Prawie 30% z nich tym razem uznało, że w kwestiach światopoglądowych, związanych z prawami mniejszości i liberalizmem obyczajowym, lepiej będą reprezentowani przez lewicę. I wreszcie ponadprzeciętna, bo powyżej uśrednionego wyniku, popularność wśród najmłodszych wyborców poniżej 30 roku życia, gdzie lewica uzyskała poparcie niemal 18%. Wytrąca to przeciwnikom lewicy nieprawdziwy choć do niedawna popularny argument, że jej elektorat może się w Polsce tylko kurczyć, ponieważ obejmuje głównie starsze grupy wiekowe. 

Mimo że wszystkie dane socjologiczne pokazują, że młodzi ludzie do wyborów chodzą rzadziej niż starsi, że preferują inny sposób wyrażania swoich poglądów niż za pomocą tradycyjnych instrumentów liberalnej demokracji, to wynik niedzielnych wyborów pokazuje, że przygotowanie wiarygodnej oferty może ich skłonić do oddania głosu na lewicę. Z moich obserwacji jako wykładowcy akademickiego, ale także mamy dwóch nastoletnich synów, wynika, że Sojuszowi Lewicy Demokratycznej, Wiośnie i Partii Razem, które wspólnie wystawiły listy wyborcze, wreszcie udało się w młodych wzbudzić emocje, choć nie tylko pozytywne rzecz jasna. Ponadto, akcentowanie przez te trzy partie tych elementów lewicowego programu, które dotychczas stanowiły ich „znak firmowy” sprawiło, że żadna z nich nie utraciła wiarygodności w oczach swojego elektoratu.

Find all related publications
Publications
15/07/2024

Climate progress in the EU and the world

FEPS Primer series - Stephen Minas
10/07/2024

Digital regulatory power but technology taker

How do we create an ecosystem for the European digital model
03/07/2024

Embracing Feminist Foreign Policy within EU strategic foresight capabilities

03/07/2024

Building Economic Democracy in Europe

Concepts, Cases and Achieving Progressive Change
Find all related Progressive Post
Progressive Post
15/07/2024

Less is more: time to re-purpose the European Political Community?

12/07/2024

After the general election, France in a political conundrum

12/07/2024

Le Pen’s delayed victory

Find all related news
News
04/07/2024

FEPS Delegation attends T20/C20 Midterm Conference in Brazil

27/06/2024

Join Tax the EU Billionaires Day!

25/06/2024

The EUROPAEUM delegation visits FEPS

20/06/2024

FEPS celebrates its annual General Assembly and welcomes new members

Find all related in the media
In the media

Eurozone Finance Ministers to talk belt tightening

by POLITICO 15/07/2024
FEPS Secretary General László Andor discusses the rise of supply-side progressivism following the success of the Labour Party in the UK Elections with POLITICO

NATO-bővítés sok vitával: érvek, ellenérvek és lobbik a Clinton-elnökség idején

by BBC History 07/07/2024
"The controversial NATO enlargement: pros, cons and lobbying during the Clinton presidency" This article, written by FEPS Secretary General László Andor, looks back to the 1990s when the Eastern enlargement of NATO was requested, discussed, orchestrated, and eventually completed.

Falsely historic European elections bring little change, says FEPS

by Agence Europe 18/06/2024
Agence Europe's article features an analysis of the EU election results by Ania Skrzypek, FEPS Director for Research and Training, published in The Progressive Post.

Die EU-Osterweiterung nach 20 Jahren: Kann die Konvergenz sozial und wirtschaftlich nachhaltig gestaltet werden?

by Wirtschaftsdienst 13/06/2024
'EU Eastward Enlargement After 20 Years: Socially and Economically Sustainable Convergence?' FEPS Secretary General László Andor co-authored this article of the German journal Wirtschaftsdienst